Terapia DDA

Skierowana jest dla osób które wychowały się w rodzinach alkoholowych.

Jako dziecko byłeś poddawany różnym oddziaływaniom, które zakłóciły twoje funkcjonowanie w relacji z innymi osobami. Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej nie tylko alkoholowej powoduje, że dziecko nie ma poczucia bezpieczeństwa. Lek przed bliskością, której tak bardzo pragniesz jest czymś co utrudnia Ci wiarę w to, iż możesz stworzyć „zdrowy związek”. Brakowało Ci intymności, zrozumienia, zaufania, bezpieczeństwa. Byłeś zmuszony tłumaczyć sobie negatywne zachowania dorosłych i je usprawiedliwiać, a teraz dostrzegasz konieczność zmiany swych schematów i zapatrywania się na związek. Proponuję Ci rozważenie kilka kwestii:

Czy zdarza Ci się w odniesieniu do osoby bliskiej wypowiadać taką kwestię: „Wszystko jest nie tak. Wiem, że to moja wina. Próbowałem wszystkiego, ale bezskutecznie”.
Uczucia, które się pojawiają to bezradność, zagubienie, poczucie uwięzienia – tak jak w dzieciństwie?
Czy zauważyłeś, że pociągają cię osoby, które jednego dnia są czułe i kochające, a następnego odpychające.
Zastanawiasz się dlaczego osoby, które obiecują, że zadzwonią, i nie robią tego, wydają ci się bardziej godne pożądania niż te, na których można polegać?

Może to wynikać z faktu, iż ciągle odtwarzasz stary model z dzieciństwa, próbujesz zdobycia miłości osoby kapryśnej i odpychającej. Jedyną pewną rzeczą gdy byłeś dzieckiem było brak pewności, nieobliczalność dlatego osoba, która okazuje Ci zainteresowanie, ma poukładany świat i wie czego chce może Cię nudzić.

Jest jeszcze wiele myśli, które mogą Ci towarzyszyć i nad którymi zachęcam popracować. Gdyż każdy może tworzyć szczęśliwy związek, który należy doskonalić każdego dnia.

Zdrowy związek pozwala Ci na to, że: Możesz być sobą. Twój partner może również być sobą. Możesz się rozwijać. Twój partner może się rozwijać. Wy możecie być sobą i możecie się rozwijać.