Terapia indywidualna

Dla kogo terapia indywidualna?

Terapia indywidualna przeznaczona jest dla każdej dorosłej osoby, która odczuwa potrzebę skorzystania z pomocy, gdyż sama nie radzi sobie z istniejącymi problemami. Nawet jeśli jesteś w związku możesz skorzystać z terapii sam/sama.

Jak wygląda spotkanie podczas terapii indywidualnej?

Spotkanie odbywa się w gabinecie, które zapewnia anonimowość i intymność klientowi. Ma ono charakter rozmowy pomiędzy terapeutą a klientem, w trakcie której terapeuta poprzez pytania stara się dotrzeć do źródeł i przyczyn pojawiających się problemów. Po spotkaniu Klient może otrzymać tzw. zadanie domowe (ćwiczenie), które ma na celu pomoc w rozwiązaniu istniejącego problemu. Zadania mają pomóc przyspieszyć efekt końcowy terapii. Jak każdy zapewne wie, ćwiczenia działają podobnie do tego jak ćwiczenia w sporcie – im więcej ćwiczymy nowe umiejętności (w przypadku terapii wzorce nowych zachowań), tym jesteśmy bardziej efektywni w ich stosowaniu i wchodzą nam w „krew”. Podczas terapii, która przebiega w atmosferze zaufania i bezpieczeństwa pacjent może mówić o wszystkim co przychodzi mu do głowy. Zasadniczym celem jest skupienie uwagi na treści, ale również na uczuciach, skojarzeniach które wówczas się pojawiają a przy codziennym pośpiechu mogą być niezauważane.

Trafiając do gabinetu psychoterapeuty możesz z różnych stron przyjrzeć się swojej obecnej sytuacji, zatrzymać się na chwilę i zastanowić co chcesz od życia, siebie i innych. Celem jest zmniejszenie cierpienia, lęku, depresji. Przede wszystkim chodzi o zmianę w dotychczasowym funkcjonowaniu. Człowiek stanie się bardziej świadomy siebie, swych potrzeb, uczuć. Pozna swe zasoby, mocne strony oraz ograniczenia, które pozwolą na lepsze zrozumienie dotychczasowych trudności, cierpień. Będzie zawierał bardziej satysfakcjonujące go relacje z ludźmi, z osobami bliskimi ze współpracownikami. Jego życie stanie się pełniejsze i harmonijne, a nowe spojrzenie na otaczająca go rzeczywistość doda siły i odwagi do działania, pozwoli zwiększyć skuteczność w rozwiązywaniu własnych problemów. Wówczas może zmierzyć się z tym co niesie los. Terapia indywidualna jest drogą do wewnętrznego spokoju i harmonii, życia w zgodzie z samym z sobą.

Ile trwa terapia indywidualna?

Każde spotkanie trwa 60 minut. Częstotliwość spotkań ustalana jest bezpośrednio z terapeutą w trakcie pierwszego spotkania. Najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są spotkania raz w tygodniu. Czas trwania terapii indywidualnej zależy od diagnozy problemu.