Terapia uzależnień

Dla kogo jest terapia uzależnień?

Jeśli tu zaglądasz, to nie przez przypadek. Na pewno dobrze trafiłeś. Zapewne sam lub ktoś z Twoich bliskich ma kłopot związany z uzależnieniem i szukasz rozwiązania.

Nikt nie wybiera uzależnienia. Jest to choroba, którą jak każdą inną można leczyć.

Terapia jest procesem, który pozwoli Ci uwierzyć, że można żyć bez sztucznego wspomagania. Że można pogodzić się ze światem i nie ubarwiać alkoholem, narkotykami, innymi substancjami. Nie szukać adrenaliny w hazardzie, zakupach, nie zamykać się na prawdziwe doznania przy klawiaturze komputera i iluzji Internetu. Terapia to nauka siebie, pokonywanie swoich ograniczeń, obaw i lęków, cierpienia, które coraz mocniej zaczyna osaczać, a to, co początkowo dawało ukojenie, stało się codzienną udręką.

Bardzo rzadko bez profesjonalnej pomocy udaje się wyjść z uzależnienia. Można jednak sobie pomóc, by w atmosferze zrozumienia, dyskrecji i prywatności krok po kroku przepracować mechanizmy uzależnienia i poczuć się wolnym i radosnym w świecie, który nie będzie już przerażał i zniechęcał.

Jak wygląda spotkanie podczas terapii?

Terapię poprzedzają spotkania konsultacyjne, w czasie których wraz z terapeutą można odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania: czy jest ktoś, kto rozumie, o co mi chodzi i jest w stanie mi pomóc? Czy jestem uzależniony/-a? Czy mam problem? I właściwie z czym?

W indywidualnej terapii uzależnień spotkania mają na celu w pierwszej kolejności pracę nad motywacją i wsparciem w podjęciu decyzji o leczeniu. Po diagnozie problemów i określeniu kierunków, w których wspólnie z terapeutą będzie się podążać, ustala się indywidualny plan psychoterapii, dostosowując go do potrzeb i możliwości.

Aby zintensyfikować szansę powodzenia psychoterapii uzależnień, proponujemy terapię grupową. To spotkania w niewielkim gronie osób z podobnym problemem – z zachowaniem (przez podpisanie kontraktu z każdym z uczestników) dyskrecji i prywatności – mające na celu poznanianie objawów uzależnienia, mechanizmów nim rządzących, uzyskanie wiedzy na temat radzenia sobie z chorobą i trudnymi sytuacjami życiowymi. Mamy przekonanie, że relacja z drugim człowiekiem, jego wsparcie i akceptacja jest centralnym czynnikiem leczącym – zwłaszcza w uzależnieniu.

Prowadzimy również terapię uzależnienia w grupie tylko dla kobiet. Kobiety mają najczęściej inny wzorzec uzależnienia niż mężczyźni i specyficznie go przeżywają. Najczęściej piją w ukryciu, samotnie, pełne wstydu i poczucia winy. Potrzebują wsparcia i wiary innych kobiet.

Ile trwa terapia uzależnień?

Efektywność i sukces terapii to proces indywidualny. Czas potrzebny, by je osiągnąć, zależy bezpośrednio od predyspozycji, faktycznego stanu rzeczy, regularności spotkań i zaangażowania klienta – również poza sesjami.

Sesja indywidualna trwa 50 min., grupowa 3 godziny – idealnie gdyby odbywały się raz w tygodniu.