Ustawienia systemowe

Ustawienia systemowe lub konstelacje to metoda pracy nad relacjami, więzami, uwikłaniami w rodzinie, w instytucjach, w społeczeństwie. W pracy ustawieniowej używa się posiadanej przez nas wszystkich zdolności do wejścia w pewien rodzaj transu, poddaniu się działaniu energii, która wykracza poza racjonalne, spektakularne widzenie rzeczywistości.

Do zobrazowania problemu wybiera się reprezentantów, którzy postawieni w odpowiednich miejscach i odległościach wskazanych przez ustawiającego mówią o odczuciach, które towarzyszą im w tej konstelacji. Terapeuta wraz z ustawiającym poszukuje idealnego rozwiązania na ten moment. Jedno ustawienie zmienia radykalnie punkt widzenia, odczucia i emocje zarówno ustawionego, jaki i reprezentantów. Pozytywne zmiany na skutek ustawienia odczuwają wszyscy których problem dotyczył, a więc dotyczy także i tych osób, którzy nie brali w nim udziału i nawet nie wiedzieli, że ustawienie się odbyło.

Twórcą ustawień rodzinnych jest Bert Hellinger, który wraz z Niemieckim Towarzystwem Psychologicznym i Psychiatrycznym opracował i ten styl, jako narzędzie do pracy psychoterapeutycznej, ale i jako możliwość rozwiązywania trudności w zakładach pracy, korporacjach, problemach społecznych.

Wszyscy nasi terapeuci ukończyli dwuletnią szkołę z terapii rodzin wg Berta Hellingera, w której prowadzącymi byli twórcy metody – Heribert Döring-Meijer, Rolad Schiling, Renate Osterrieder.

Umów się na Warsztat Nowych Cichych Ustawień „Ustaw się do życia”. W ciszy, bez zbędnych słów, aktorzenia i odgrywania dramatów, w lekkości spojrzymy na to, co mogło nas zatrzymać w drodze do pełni szczęścia. Poznasz, jakie dynamiki rodowe czy też konteksty z życia osobistego mogą wpływać na nasze zatrzymanie w sukcesie zamiast histerii będą łzy i wzruszenie.

Aneta Pisz – Założycielka „Przestrzeń Serca” i „Centrum Terapii Rodzin” w Katowicach. Od prawie 20 lat pracuje jako psychoterapeuta. Szkoliła się w Katowickim Instytucie Psychoterapii, Międzynarodowej Szkole Ustawień i Szkole Anny Choińskiej. Uczestniczyła w seminariach Berta Hellingera. Certyfikowana jako jedyna w Polsce Terapeutka Pojednań – połączonych metod Terapii Mocnego Trzymania Jiriny Prekop i Ustawień, Psychoterapeuta rodzinny, licencjonowany trener warsztatów umiejętności psychospołecznych i mediator. W swoim podejściu integruje terapię systemową i podejście Ericksonowskie, stosuje metody terapii krótkoterminowej, uwzględniając elementy pracy Ustawieniowej Berta Hellingera, Mocnego Trzymania Jiriny Prekop i pracy z ciałem. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów psychoterapii.

Ustawienia Katowice "Ustaw się do życia" Aneta Pisz